Přečtěte si další díl Tréninkové poradny trenéra Viktora Zapletala na www.skcpraha.cz, tentokrát věnovaný populárnímu tématu – tréninku v noci.
Text je doplněn výjimečnými fotografiemi Michala Červeného.
Trénink v noci
S příchodem podzimu a brzkým stmíváním musí řada sportovců řešit, jak zvládne odtrénovat potřebnou tréninkovou dávku.
Profesionální sportovci tento problém až tak řešit nemusí, mají na svůj trénink celý den, ale většina sportující populace, která se sportu věnuje až po své práci nebo výuce, ano.
Sporty, které se provozují mimo haly a osvětlené stadiony tak mají samozřejmě problém. Respektive, měly problém. V současné době pozorujeme boom v nabídce a prodeji nejrůznějších svítilen, blikaček a osvětlení pro sportovce. Svítilen je na trhu skutečně nepřeberné množství, ve všech cenových relacích a jejich účinnost je překvapivá – ty nejvýkonnější se pyšní posudky, které jejich kvalitu srovnávají s osvětlením osobního automobilu.
Osvětlení nejčastěji používají cyklisté, ale také vyznavači ostatních sportů – běžci, běžkaři, jezdci na kolečkových bruslích, turisté, horolezci, vyznavači vodních sportů, atd.
Důvod není pouze časový. Trénink v noci má své nezaměnitelné kouzlo, trénink vám zpestří a obohatí vás o nevšední zážitky a scenérie.
Někteří členové mé tréninkové skupiny jezdí v noci často a velmi rádi. Příkladem je čtyřnásobný mistr světa v MTBO a bronzový medailista závodu XCO štafet Kryštof Bogár, který v noci odtrénuje neuvěřitelné množství hodin. Nočnímu trénink také není nijak cizí pro olympijského vítěze, mistra světa a Evropy, Jaroslava Kulhavého, který pro radost dokonce letos absolvoval i dva noční závody pořádané pro širokou veřejnost.
Jaká jsou specifika tréninku v noci?
– především byste měli mít stále na paměti doslovné naplnění sloganu, „vidět a být viděn…“.
Věnujte velkou pečlivost výběru v hodného osvětlení, nechte si poradit od odborníků ve specializovaných prodejnách, před tréninkem si pečlivě zkontrolujte dobití baterií.
– počítejte s chladem, používejte kvalitní funkční sportovní oblečení, které dobře odvádí pot a chrání vás před prochladnutím. Správnost oblečení si postupně „vychytáte“ a za pár tréninků budete znát přesně, co si vzít
na sebe tak, aby vám nebyla zima, ale ani příliš velké teplo.
– pro trénink používejte vedlejší komunikace s minimálním provozem, které máte častokrát projeté. Ideální jsou cyklostezky. Pokud se rozhodnete pro noční MTB či cyklokrosovou jízdu v terénu, volte tréninkový okruh, který dobře znáte.
– pokud jde o kvalitu tréninku tak platí, že v noci bez problémů a plnohodnotně můžete odtrénovat zamýšlenou tréninkovou dávku, stejně jako ve dne.
– noční trénink by neměl být nebezpečný. Věnujte proto bezpečnosti velkou pozornost. Doporučuji trénovat na důvěrně známém okruhu a celý trénink absolvovat zde. Noční krajina je natolik specifická, že vám trénink určitě nebude připadat monotónní.
– řada svítilen disponuje několika režimy, které můžete během jízdy měnit. Pokud máte světlo s režimem dálkového osvětlení a potkávacích světel, nezapomeňte osvětlení přepínat jako v autě. Oslnění cyklistickou svítilnou je stejně nepříjemné a nebezpečné jako když vás oslní automobil.
– nevydávejte se na noční trénink bez telefonu, dokladů, nářadí a rezervní duše či lepení. Také doporučuji informovat o tom, že jdete v noci trénovat a především kam, někoho z vašich blízkých pro případ nehody.
FOTO: Michal ČERVENÝ, www.michalcerveny.com